Вперше Пирятинський народний краєзнавчий музей прийняв відвідувачів на початку листопада 1967 року. Експозиція, створена ентузіастами -  краєзнавцями району на чолі з учителем   історії А.А.Святогором була розгорнута в приміщенні, де раніше працювала районна бібліотека ( вул. Леніна,33), а пізніше  в 1984 році  перенесена в недіючий на той час Собор Різдва Богородиці. В 1990 році музей нарешті  отримав постійну прописку в одному  з старовинних будинків міста, який свого часу належав дворянській родині Гаркуш-Згурських (вул. Пушкіна,47).

  Сьогодні в п’яти залах музею, загальна площа яких 160 м2, до огляду пропонується майже 2000 експонатів, які знайомлять з історією Пирятинського краю, починаючи  з доісторичних часів і закінчуючи сьогоденням. Всього в музейних фондах зберігається до 12000 експонатів.

Розділ «Приудайя в часи до нашої ери та епоху бронзи»  представлений колекцією кремінних знарядь праці, фрагментами ліпного посуду бронзового віку, різноманітними виробами з  каменю та металу, зброєю, античними знахідками,   включаючи монети і прикраси. 

Епоха Київської Русі відтворюється в експозиції багатою підбіркою сільськогосподарських та ремісничих знарядь  праці,  предметами  побутового вжитку, прикрасами, культовими речами, зброєю, зокрема: наконечниками стріл та списів.   

     Окрасою розділу, присвяченого добі  козаччини, є бронзовий восьмипірний пірнач першої половини XVIІ ст. та  лист, написаний рукою останнього отамана Запорожської Січі Петра Калнишевського. Відтворюють атмосферу тих часів також  предмети особистого вжитку козаків і міщан, мідний та дерев’яний посуд, зброя, одяг монети.

      В розділі «Сакральні пам’ятки минулого» увагу відвідувача обов’язково привернуть богослужбова література, видана в  ХVІІІ- ХІХ ст., старовинні культові речі, одяг священнослужителів, ікони, фрагменти оздоблення іконостасів, світлини знищених храмів.

Освітянська історія краю знайшла відображення в багатьох аутентичних документах першої половини ХІХ ст. – ХХ ст. Це свідоцтва про закінчення учбових закладів,  атестати, дипломи викладачів, світлини минулих століть.

Документальну підбіркуа чоловічої органічно доповнюють старовинні підручники, шкільне приладдя, учнівські відзнаки за навчання, меблі. 

Не залишить байдужим відвідувача тематична підбірка оригінальних експонатів та документів  про уродженців Пирятинської землі – відомих діячів культури та науки в гроні яких особливе місце займають мистецтвознавець В.Григорович, академік живопису А.Мокрицький, письменник Є.Гребінка,   друзі Т.Г.Шевченка -  організатори його  викупу  з  кріпацької  неволі.   

 

Найбільш повно і яскраво в музейній  експозиції показано  побут та обряди сільських громад  Пирятинщини в ХVІІІ- ХІХ ст. В селянській світлиці можна побачити знаряддя праці, колекцію кераміки, дерев’яний посуд, дитячі іграшки, одяг,  взуття різних ґатунків, святкові та побутові рушники, ікони, свічники, художні роботи місцевих малярів.  

Завершає експозицію тематичний комплекс матеріалів, які розповідають мовою експонатів про події Великої Вітчизняної війни, соціально-економічний розвиток краю в другій половині ХХ ст., а також події нашого бурхливого сьогодення.  

 

Завітайте до нас. Ми раді зустрічі з Вами! 

37000, Полтавська область

м. Пирятин вул. Пушкіна, 47